Jdi na obsah Jdi na menu
 


Speciální výstava rakovnických kotrláků 2012

16. 1. 2012

 

 

Uskutečnila se jako součást středočeské výstavy Náš chovatel na známém výstavišti v Lysé nad Labem ve dnech 13.-15.1.2012. Na tuto výstavu bylo přihlášeno kromě králíků a drůbeže přes 2000 holubů a klubové speciálky zde uspořádalo dalších 6 holubářských klubů (rejdiči a racci, brněnští voláči, giganti, rysi, slepičáci a hýli).

Speciálka se tak konala poprvé od založení klubu v roce 1960 mimo území okresu Rakovník a to bylo vnímáno některými členy klubu s určitými emocemi. Vedení klubu a většina vystavovatelů čekala, jak budou naplněny ambice klubu zejména v souvislosti s počtem přihlášených holubů. Výstava nakonec překonala očekávání nás všech, když bylo vystaveno 175 kotrláků v 17 rázech od 19 vystavovatelů. Všechny ostatní kluby s výjimkou brněnských voláčů měly mnohem menší kolekce svých plemen! Je nutné zdůraznit, že na rozdíl od Lužné zde byli vystaveni, až na malé vyjímky, jen prvotřídní kotrláci. Náš klub zaplatil pouze 6 pohárů na šampiony a vítěze soutěží, vše ostatní včetně posuzovatelů a čestných cen již hradil pořadatel.

Posuzovali Miroslav Mašata a ing.František Slepička.

snimek-009.jpg

Telegraficky k jednotlivým rázům :

Bílí (19) byli jen průměrní, téměř všichni dlouzí a se světlými obočnicemi. Nejlepší vystavil O.Turek (čestná cena) a D.Barcuch. Černí (3) měli tmavé zoby, jinak perfektní v typu. Červení (18) od čtyř vystavovatelů byli vyrovnaní, typičtí, někteří však měli tmavší zoby. Nejvyššího ocenění dosáhli holubi D.Barcucha. cerveny-barna.jpgŽlutí (10) byli rovněž vyrovnaní, někteří měli šikmá čela, jiní suché, uvolněné peří. Nejlepšího představitele plemena vystavil P.Barna (96 bodů a šampion v barevných). Šedohnědí (3) L.Starého se stali zpestřením kolekce plnobarevných.

Černé tygry (6) vystavil pouze J.Konopásek. Měli typické kratší postavy a pravidelnou kresbu. Holub v kleci č. 3858 obdržel titul šampion na holuby s bílou kresbou. Žlutí tygři (3) a červení tygři (5) ing. Vokála byli kvalitní. Většina z červených M.Holečka měla šikmá čela, ale čestná cena byla udělena právě do této jinak kvalitní kolekce.

Bělohrotí žlutí (6) byli velmi pěkní, tento málo se vyskytující ráz vystavil M.Holeček. Mně se nejvíce líbil holub v kleci č.3870. Modrých černopruhých bylo pouze 5, dokumentují špatnými hlavami a bledými obočnicemi ústup z někdejší slávy. Modří mramorovaní (9) byli typičtí, vyrovnaní, někteří však se světlejší kresbou. Čestnou cenu získal M.Anděl.

cerny-muj-3807.jpg

Sedlatí se jako vždy stali ozdobou výstavy nejen kvalitou, ale zejména počtem vystavených holubů. Patří k nejprošlechtěnějším rázům, do budoucna je třeba se zaměřit na zmenšení kapek a zkrácení postav. Černí sedlatí (18) byli hlavatí, většina i s tmavě červenými obočnicemi, ale často byli delších postav. Nejlepší holubi byli v kleci č.3890 (Barna) a 3896 (Jadrníček), viz.foto.Čestná cena udělená na úzkého holuba s kulatou hlavou v kleci č.3902 byla proto nepochopitelná. Červení sedlatí (36) jsou jednoznačně nejoblíběnějším rázem. Vystavilo je 6 chovatelů a je potěšitelné, že 33 z nich byli holubi ročníku 2011. Barcuchovi holubi byli tradičně hlavatí, se širokými zoby, ale delší postav. Mně se nejvíce líbil jeho holub v kleci č.3908. Barnovi holubi jsou kratší, jemnější. Ukázkový exemplář v kleci č. 3921 obdržel pouze 93 bodů. Holubi M.Kodla mě tentokrát příliš neoslovili. V neděli jsem viděl na jeho holubníku mnohem kvalitnější kotrláky!  Ti nejlepší z červených sedlatých však byli vystaveni až na konci řady P.Pišem, viz. foto.Tento začínající chovatel z Vážan nad Litavou je bez diskuze v klubu „skokanem roku“, když obdržel 3x95 bodů, a stal se po zásluze vítězem Haunerova memoriálu. cerveny-pise.jpgPěkné holuby předvedl i další mladý chovatel L.Starý. Žlutí sedlatí (15) se stali v poslední době doménou P.Barny (96 bodů a šampion na sedlaté) a také D.Barcucha. Tento ráz se v posledních cca 4 letech zásluhou těchto chovatelů a především dr.M.Kodla neuvěřitelně zlepšil a dnes se stává ozdobou každé výstavy. Modří sedlatí (12) byli velmi kvalitní, typičtí, se světlými zoby a červenými obočnicemi. Chybí došlechtit tažená záda. Nejlepší holub byl v kleci č.3969 (loňský Mistr Slovenska)  M.Martinkoviče. Cenu Ervína Jäckla na nejlepšího modrého sedlatého získal P.Barna.

Černí pštrosíci(4) a andaluští (3) se stali zpestřením výstavy. Dokumentují spíše barevnou a kresebnou rozmanitost rakovnických kotrláků.

 snimek-017.jpg

Speciální výstavu rakovnických kotrláků lze považovat za velmi zdařilou. Hlavní výhodou je důstojné prostředí se všemi výhodami velkého výstaviště včetně lepší dostupnosti pro chovatele ze vzdálenějších oblastí, vysoká návštěvnost, která zvyšuje propagaci rakovnického kotrláka i žádné starosti s pořádáním výstavy (stavění klecí, zajištění a placení posuzovatelů, nákup čestných cen, zajištění občerstvení atd). Nevýhodou je jednoznačně délka výstavy a částečně i limitní termín před přípravou na chovnou sezonu. Přesto jsem přesvědčen, že speciální výstava v roce 2013 bude opět v Lysé nad Labem.