Jdi na obsah Jdi na menu
 


Články v časopisech

Příspěvky

Historie chovu rakovnického kotrláka

29. 9. 2008

 Tento článek jsem napsal do časopisu Chovatel, číslo 3, ročník 2006. Dalo mi dost práce poshánět důležité údaje a letopočty, ale nakonec se to snad povedlo. Až na jednu vyjímku, kdy od té doby vyšlo najevo, že  Fuchsova neboli "loštická"  monografie nevyšla v roce 1921, ale až na jaře 1939. O tomto překvapivém zjištění píšu jinde.

Posuďte sami:

Vznik většiny našich původních plemen holubů nelze doložit žádnými písemnými záznamy. Naše dosavadní vědomosti o jejich původu  patří často do oblasti mýtů a tradovaných pověstí. Nejinak je tomu u rakovnického kotrláka. Existuje jen několik teorií jeho vzniku a mnoho nepotvrzených ústních zmínek, z nichž většina byla zaznamenána v monografii Rakovnický kotrlák. 

 
Celý příspěvek | Rubrika: Články v časopisech | Komentářů: 1

Monografie Rakovnický kotrlák

29. 9. 2008

 
Celý příspěvek | Rubrika: Články v časopisech | Komentářů: 2

Nejstarší zmínky

28. 9. 2008

O rakovnickém kotrlákovi bylo v historii napsáno pouze přibližně 50 příspěvků v mnoha různých českých časopisech. Nejstarší příspěvek, který jsem objevil, je v časopisu Zvířena z roku 1922, kde jej pod názvem Kotrláci zveřejnil A.Frank. Další článek se objevil až po dlouhé devítileté přestávce v Československém holubáři v roce 1931, kde jej pod názvem Kotrláci uvedl J.Hauner. V jiném příspěvku J.Honzáka v Rádci z Předmostí se uvádí, jistě omylem, že kotrláci mají původ v severovýchodních Čechách.

Pokud by někdo z vás věděl o jakémkoliv článku o rakovnických kotrlácích, zveřejněném před rokem 1931, prosím o informaci.

 

 
Celý příspěvek | Rubrika: Články v časopisech | Komentářů: 0