Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rakovničtí kotrláci na Celostátní výstavě v Praze - 2008

24. 11. 2008

Celostátní výstava drobného zvířectva se konala ve dnech 21.11.-23.11.2008 na výstavišti v Praze-Letňanech.

Rakovnických kotrláků bylo vystaveno 84 ks ve 12 rázech od 13 vystavovatelů z celé České republiky od Plzně až po Opavu.

Výstavu obeslali až na vyjímky všichni přední členové klubu. Překvapila mě pouze absence tradičních a úspěšných vystavovatelů na celostátních výstavách Mirka Lubase a Ladislava Svatoše. U posledně jmenovaného tak skončila rekordní šňůra 30 let, po které vždy úspěšně obhajoval plemenný chov na své oblíbené modré černopruhé kotrláky. Tuším, že první titul P-chovu získal již  v roce 1977.

Vrcholné výstavy již tradičně neobesílají chovatelé z okresu Rakovník, který je kolébkou plemene. Čest okresu zachraňoval pouze Vašek Drexler z Kalivod, který se na Rakovnicko nedávno přestěhoval z Prahy a př.Šipek ze stejné vesnice, kterého jsem zatím neměl možnost poznat.

Je potěšitelné, že výstavu obeslali svými bílými kotrláky i mladí chovatelé Jiří Turek z Rokycan a Josef Flachs z Chodouně. 

 

 

Obrazek

 

Na snímku zleva -  předseda klubu Pavel Barna z Chomutova, Gerhard Stein z Opavy a já před propagační voliérou.

 

K vystaveným rakovnickým kotrlákům :

 Bílí (12) nezaujali, ale nebyli ani vyloženě špatní, nejlepší vystavil D.Barcuch. Měli často světlé obočnice a většina z nich delší postavy.

Černí tmavozobí (4) zřejmě doplácejí na známou duálnost ve šlechtění tohoto rázu..

Modří pruhoví (4) byli velmi kvalitní, typičtí a jeden z nich dostal 95 bodů a čestnou cenu.

Modří mramorovaní (7) zaznamenávají ústup ze slávy, nejlepší vystavil J.Janoušek, ale ani tentokrát to nebylo na čestnou cenu. Všichni měli náznak 3.pruhu a většina i světlé nebo dokonce narůžovělé obočnice.

Červení tygři (4) byli dobří v typu, ale  velmi neucelení v kresbě, která hraničí se strakatostí. Na speciálce při větší konkurenci  by dopadli s oceněním hůře.

Černí sedlatí (16) byli tradičně ve velmi dobré kvalitě a velmi vyrovnaní. Někteří byli delší, ale všichni splnili výstavní podmínky pro udělení P-chovu.

Modří sedlatí (3) byli velmi pěkní včetně kraťoučké holubičky, která však měla jehlu na zobáku. Gerdu Steinovi patří poděkování za vystavení tohoto málo prošlechtěného rázu.

Červení sedlatí (20) se stali nejen počtem, ale především kvalitou ozdobou celé expozice rakovnických kotrláků. Nejlepší vystavil Dušan Barcuch, jeho holubi byli typických postav se širokou hrudí a klenutými hlavami, červené obočnice, prostě špička. Je škoda, že se nepokusil o získání  plemenného chovu. Velmi kvalitní ovšem byli i všichni ostatní červení sedlatí kotrláci P.Barny i M.Kodla a bez problémů splnili výstavní podmínky pro získání P-chovu.

Žlutí sedlatí (8) rovněž překvapili, už dlouho jsem neviděl tak vyrovnanou kolekci a rovněž tito kotrláci Martina Kodla splnili výstavní podmínky pro získání P-chovu.

Šedohnědí pštrosíci (4) se stali příjemným oživením expozice a dokumentovali tak širokou  a pestrou škálu barevných a kresebných rázů rakovnického kotrláka.

Ocenění získali :

Pohár pro nejlepšího rakovnického kotrláka věnovaný redakcí časopisu Chovatel - Dušan Barcuch, červený sedlatý  96 bodů.

Čestné ceny  - Miroslav Anděl na modrého černopruhého 95 bodů, Pavel Barna na červeného sedlatého 95 bodů, Martin Kodl na žlutého sedlatého 95 bodů a Jiří Jadrníček na černého sedlatého 95 bodů.

Závěrem musím říct, že tak početnou a zároveň pěknou a vyrovnanou kolekci rakovnických kotrláků jsem na celostátní výstavě ještě neviděl. Absenci několika tradičních vystavovatelů nahradili svými kvalitními kotrláky M.Kodl a G.Stein, obrovský pokrok v chovu zaznamenal D.Barcuch.

O propagaci rakovnického kotrláka se znamenitě postarali Pavel Barna a Vašek Drexler, kteří instalovali ve výstavní hale přímo vedle  výstavních klecí  i pěknou propagační voliéru, za což jim patří velké poděkování.

Teď nezbývá, než se těšit na Speciální výstavu rakovnických kotrláků v Lužné u Rakovníka, která se koná ve dnech  5. - 6.12.2008, a na niž bych chtěl také já pozvat všechny chovatele a příznivce plemene.

                                                                                      -ja-