Jdi na obsah Jdi na menu
 


Evropská výstava v Nitře 2009

23. 11. 2009

Evropská výstava drobného zvířectva proběhla v historickém městě Nitra na jihozápadním Slovensku a to ve dnech 20.-22.11.2009. Výstava překonala počtem zvířat Evropské výstavy, které se konaly na našem území v roce 1998 v Brně (5.200 holubů) i v roce 2004 v Praze (5.300 holubů). V Nitře bylo vystaveno cca 7.700 holubů, 7.900 králíků a 4.100 kusů drůbeže. Měl jsem pocit, že v halách chybělo lepší přirozené světlo a bylo tam chladno. Rovněž silný zápach v halách s králíky signalizoval špatné odvětrávání.

Z vystavených holubů pocházejících  ze všech koutů Evropy bylo také 67 rakovnických kotráků z České republiky a 11 ze Slovenska, celkem 78 holubů. Výstavu obeslalo jen 10 chovatelů, z toho 9 Čechů, kteří jsou zároveň členy klubu.

Bílí (8)  byli velmi dobří, ale všichni měli světlé obočnice. Typově nejlepší vystavil překvapivě slovenský chovatel Š. Stanislav. Holub v kleci č. 11330 oceněný posuzovatelem na 92 bodů byl krátký, prsatý s typickou hlavou. Byl nejlepší a zřejmě by vyhrál i na klubové speciálce.

Černí sedlatí ( 12) zaznamenávají v poslední době ústup z pozic. Jsou stále typičtí, ale delších postav. Přesto stále patří k nejprošlechtěnějším rázům. Nejlepší vystavil P.Barna a J.Jadrníček, oba vystavovatelé obdrželi 2x 95 bodů a čestnou cenu.Obrazek

Červení sedlatí (16) jsou nejpočetnějším a nejlépe oceňovaným rázem. Stali se i na této Evropské výstavě výkladní skříní plemena. Mají všechny přednosti : krátkou a širokou postavu, klenutou hlavu se širokým čelem a krátký a silný zobák. Nejlepší vystavil D.Barcuch a za ním v těsném závěsu ostatní chovatelé. Dušan Barcuch získal právem titul Evropský šampion na svého holuba v kleci č.11366, který obdržel 96 bodů. Čestné ceny získal opět D.Barcuch a M.Kodl na krásnou holubičku s tmavě červenou obočnicí. Úplně bodově opomenut zůstal vynikající představitel plemena v kleci č.11367, který obdržel pouze 92 bodů.

Modří sedlatí (5) se stali příjemným překvapením výstavy. Zaujali především holubi předsedy klubu Pavla Barny, kteří byli opravdu vynikající a troufám si tvrdit, že takové modré sedlaté jsme dlouho neměli. Jeho holub v kleci č.11385 získal zvláštní cenu - krásný pohár č.52, který věnoval Slavibor Petržílka, který shodou okolností všechny kotrláky na této výstavě posuzoval. Čestnou cenu získal modrý sedlatý G.Steina, jehož různookost zřejmě posuzovatel přehlédl.

Obrazek 

Žlutí sedlatí (10) zaznamenali obrovský pokrok zejména zásluhou Martina Kodla, který dnes patří k největším a hlavně nejlepším šlechtitelům plemena. Jeho typická holubička získala  s přehledem čestnou cenu.

Ostatní rázy byly vystaveny vždy pouze jedním chovatelem a  v takovém počtu, který neumožňuje srovnání.

 

Přesto musím zmínit  černé pštrosíky J.Dostála, u kterých posuzovatel důsledně uváděl do rubriky přednosti jejich vzácnost, dále červené tygry a jednoho vzácného plaménka V.Drexlera a také typické modré mramorované J.Janouška. Všichni uvedení chovatelé získali na své kotrláky čestnou cenu.

Dále byli vystaveni žlutí tygři M.Holečka, červení a žlutí bělohrotí J.Hejdy, kteří však byli neoceněni z důvodu vysokého stáří (přes 5 let) a šedohnědí J.Barny, z nichž jeden rovněž obdržel čestnou cenu.

Expozice rakovnických kotrláků na 26. Evropské výstavě v Nitře rozhodně splnila svůj účel.

Propagační letáky, které sestavil Pavel Barna, byly zájemci o naše plemeno rozebrány do jednoho. Mně samotného v němčině oslovil jeden Švýcar, který projevil živý zájem o rakovnického kotrláka. Pokud takových zahraničních zájemců bylo více, pak tato výstava překonala naše představy o propagaci plemena.

Chovatelé se kriticky vyjadřovali ke způsobu posouzení rakovnických kotrláků Slaviborem Petržílkou. Převapilo je, že v celé kolekci neviděl ani jenoho vynikajícího holuba (dle německého způsobu posuzování 97 bodů), a jen jednoho jediného výborného holuba (96 bodů). Všichni ostatní, byť mezi nimi bylo několik na naše poměry vynikajících holubů, byli jen velmi dobří a dobří. Na jeho obranu však musím říci, že s přehledem vybral až na jednu vyjímku vždy nejlepšího představitele barevného rázu a také důsledně vytýkal novodobý nešvar zejména sedlatých kotrláků, kterým jsou nekrytá záda (štítky).

Evropská výstava v Nitře se stala samozřejmě dostaveníčkem chovatelů rakovnických kotrláků z Čech, Moravy i Slovenska. V neděli se setkali u klecí Pavel Barna, Martin Kodl, Vašek Drexler, Milan Holeček, Jiří Holeček, Franta Slepička, Štefan Stanislav a já. Navázali jsme nová přátelství s chovateli rakovnických kotrláků ze Slovenska, což považuji za největší přínos.

Byla pro nás velkým překvapením informace, že za týden, na listopadové celoněmecké výstavě v Lipsku bude vystaven přibližně stejný počet rakovnických kotrláků, jako v Nitře ! Bude-li to pravda, nemusíme se o osud rakovnického kotrláka v Evropě obávat. A nebo také musíme, jak by dodal cynik.

                                                                                                -ja-

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář