Jdi na obsah Jdi na menu
 


Můj chov rakovnických kotrláků

29. 9. 2008

Chovám v současné době 12 párů černých sedlatých, 2 páry modrých sedlatých a několik žlutých sedlatých.  Holubi jsou chováni volně po celý rok s vyjímkou měsíců listopadu až ledna, kdy je zavírám do voliéry. Bydlím v podhůří Beskyd a o pernaté dravce zde není nouze.

ObrazekVšichni chovní holubi musí umět válet, jinak je do chovného hejna nezařadím. Válení sleduji individuálně u každého odchovaného výletka, kdy je na podzim vypouštím ve dvojicích ze  vzdáleného pozemku a sleduji, zda při návratu do holubníku válejí, či nikoliv. Většina, odhaduji to na 80% z odchovaných výletků válí, někteří dokonce už ve stáří 3 měsíců. Mám zkušenost, že pokud výborně válí (udělá několik přemetů)  holubice, pak po ní výborně válí celý její odchov. Ale není to tak vždy. Někdy neválí jarní sourozenci z jednoho hnízda a letní, kteří jsou mladší , třeba válí výborně oba. Je to prostě individuální záležitost a musí se sledovat a selektovat.

Každý rok odchovám cca 40 - 50 výletků, z nichž si nechám do chovu asi 8 nejlepších. Ostatní prodám a ty, kteří neválejí nebo nemají požadovanou kresbu, vyřadím. Budoucího kvalitního kotrláka poznám už při kroužkování. Má-li holoubě silný a krátký  zobáček, bude mít i široké čelo a většinou i krátkou postavu. Naopak holoubě se slabým nebo tmavým zobáčkem nebude do chovu vhodné. V chovu černých sedlatých je nejčatější vadou tržená záda nebo jehla na zobáku. Nejdůležitější je ale typ holuba, tzn,. musí mít krátkou prsatou postavu, hlavu se širokým čelem a široký kratší zob. Ideální je, když je krátká a zobatá chovná holubička, taková dává i kvalitní potomstvo.

U modrých sedlatých se vad projevuje u odchovu mnohem více, protože nejsou tak prošlechtěni. Mívají delší postavy, bledé obočnice, slabší zobáky a různé vady kresby, zejména bílá záda. Odchovat krásného modrého sedlatého kotrláka bylo dřív umění, dnes se již rozšířil a kvalitních holubů se objevuje stále více.

Základem plemenářské práce v chovu holubů je vedle selekce především systémové sestavování chovných párů. Přednosti jednoho partnera musí vyvažovat nedostatky druhého v páru, to je základ všeho. Pokud dám do páru nejlepšího holuba s nejlepší holubicí, většinou odchov nestojí za nic. Totéž platí o sestavení páru z těch nejhorších chovných holubů, ovšem tady to má aspoň logiku. Nejlepší holoubata odchovám nejčastěji od průměrných rodičů ! Za těch 20 let, co chovám černé sedlaté kotrláky mám hejno natolik příbuzné, že musím při sestavování chovných párů využívat speciální program na PC, který mi spolehlivě spočítá během několika sekund koeficient příbuznosti.

Kotrláky krmím pestrou směsí obilovin a luštěnin, kterou si sám míchám. V chovném období tvoří základ směsi pšenice, hrách, vikev a proso. V zimním období je základem směsi ječmen a drobná kukuřice. Dále přidávám do směsi dle období pelušku a slunečnici.  Řepka se mi moc neosvědčila, zdá se mi, že po ní tmavnou kotrlákům zobáky.

Velmi důležitá je v chovu holubů zdravotní prevence. Pokud není kotrlák úplně zdráv, nikdy nebude dobře válet. Holuby vakcinuji Pharmavakem proti pseudomoru, v lednu je odčervím tabletkou Nilvermu nebo Lewamisanu, po té aplikuji Entizol proti trichomoniáze a celý rok již žádné preparáty nedostanou. Pokud se přesto v chovu nějaké problémy objeví, aplikuji individuálně širokospektrální antibiotikum Nifuramycin, který je vždy stoprocentně úspěšný a mohu jej všem doporučit.

Obrazek

 

Holubi mají k dispozici po celý rok grit pro poštovní holuby firmy Olympia Mácha a dále podpůrnou směs minerálů Mikros od firmy Mikrop Čebín, která se mi velmi osvědčila.

Vzhledem k tomu, že mám na rakovnické kotrláky uznaný tzv. plemenný chov, a to od roku 1993 nepřetržitě, pokládám za velmi důležité i kvalitní vedení chovných záznamů. Do plemenné knihy si zapisuji vše, od původu, přes odchovy až po různé poznámky o zdravotním stavu, exteriéru, válení atd. a všem chovatelům holubů toto vedení chovných záznamů naléhavě doporučuji.

 

Náhledy fotografií ze složky Na tom našem dvoře...

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Dávkování nifuramycin

(m.kratik@seznam.cz, 9. 5. 2014 10:56)

Dobrý den,
prosím n napsání dávkování nifuramycinu,jakou s tím máte zkušenost.
Děkuji.

Kratochvíl

Studénka

(Hanka zapisovatelka, 17. 2. 2009 9:36)

Dobrý den,
chtěl jste abych Vám zde něco napsal, tak tady píšu.. Máte krásné holuby.

Great

(nicolas Girard, 16. 11. 2008 23:41)

Your Rakovnik Roller are very beautiful.
I breed the Rakovnik Roller too, for the acrobatic fly.
http://pagesperso-orange.fr/pigeonsport/
Best regards
Nico