Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak jsem začínal

28. 9. 2008

 První rakovnické kotrláky jsem si pořídil v roce 1979 od př.Svatoše z Chocně a to modré černopruhé. Byli to holubi výborné kvality, typičtí, celkem i váliví, ale svým exteriérem málokoho upoutali. Návštěvy neznalých příbuzných a kamarádů se domnívaly, že na střeše vidí obyčejné holuby a také proto jsem k nim v roce 1980 přikoupil modré mramorované a zaměřil jsem se především na tyto šimlíky. Nejvíce mi v té době pomohl  př. Tejkal z Černé Hory u Blanska. Mramoráci byli zajímaví nejen svou kresbou, která mi připomínala některé pošťáky z dětství, ale především to byli výborní akrobaté. Př. Tejkal mne také ochotně zasvětil do tajemství úspěšného odchovu  tohoto rázu, které, jednoduše řečeno, spočívá v tom, že v páru musí být vždy mramorák s takovým modrým černopruhým, jehož jeden z rodičů byl opět modrý mramorovaný. Spojení dvou mramoráků v páru nebylo úspěšné a spojení mramoráka s čistým modrým pruhovým zase nepřinášelo dostatečný počet mramoráků v odchovu.V roce 1983, po nástupu na VŠZ v Brně jsem musel chov rakovnických kotrláků na pár let přerušit.

K chovu holubů jsem se vrátil v roce 1988. V témže roce jsem si vybudoval nový velký komorový holubník a začal jsem shánět černé sedlaté kotrláky. Asi 4 páry mně přenechal Z.Sedmík z Kamenných Žehrovic a k nim jsem si pořídil ještě několik lichých holubů od různých chovatelů. To byl můj základ chovu. V pozdějších letech jsem spolupracoval s Karlem Jabůrkem z Jenče u Prahy, který mi přenechal několik kvalitních "hlavatých" kotrláků. Během několika málo let jsem jsem se dostal kvalitou holubů mezi nejlepší chovatele klubu a snad se mi daří mezi nimi udržet i nadále.

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Evropská výstava Nitra 2009

(Josef J., 8. 1. 2010 13:24)

Prošel jsem si celou kolekci v Nitře a tvrdím, že máte opravdu kvalitní holuby, hlavně hlavy vašich kotrláků jsou prvotřídní. Ať se vám daří.

Poděkování

(Kamila a Vítek, 1. 10. 2008 9:23)

Děkujeme za zajímavý a poučný výklad o holubech vystavovaných na okresní výstavě ve Vsetíně a přejeme mnoho dalších chovatelských úspěchů.

Blahopřání

(Gerhard, 29. 9. 2008 20:32)

Jirko, přeji ti , abys letos plemenný chov obhájil. Věřím, že se ti to podaří, neboť tak pěknou a vyrovnanou kolekci černých sedlatých, jakou jsi vystavoval minulý týden na okresní výstavě ve Vsetíně se podaří vidět jan málokdy.