Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejstarší zmínky

28. 9. 2008

 

 

Ve třicátých letech minulého století se již o rakovnickém kotrlákovi  rozepsalo více autorů. Jeden z mnoha dalších příspěvků zveřejnil  největší propagátor tohoto holuba Eduard Fuchs z Rakovníka v Rádci z Předmostí v roce 1938 a pro zajímavost jej uvádím celý. Z dnešního pohledu má, ostatně jako většina jiných z té doby, mizivou vypovídací hodnotu a za zmínku stojí jen to, že se v minulosti rakovničtí kotrláci honili jako jiná plemena rejdičů.

 

Rakovnický kotrlák

Patří do skupiny našich rejdičů a sám název říká, kde je jeho kolébka - v samotném Rakovníku. Podle tradice nejstarších našich pěstitelů pěstuje se nejméně sto roků. Je to holub velmi roztomilý, bystrý a velmi snadno pěstiteli přivykne. Let jeho je hbitý, velmi rád polaří, je velmi plodný a dobře vychovává mláďata, která jsou sice menší, ale velmi masitá. S ostatními plemeny se velmi nerad snáší a jako všichni rejdiči i on miluje holubník vysoko položený s dobrým rozhledem do okolí.

Náš kotrlák honí se stejně, jako pražský rejdič. Sport ten je však přece jen odlišný. Zatímco u pražských rejdičů se žádá, aby žádný z hejna jak se říká " nevypadával", u rakovnického kotrláka je opak. Tento se náhle z hejna "utrhne", padá dolů a přitom dělá kotrmelce, čili přemety. Zase se vznese a svoji akrobacii několikrát za sebou opakuje.Někteří přitom provádějí přemety v takovém zápalu, že ztratí orientaci, dopadnou až na střechu a zabijí se. Není tomu dlouho, co jsem takovou holubičku, krásnou žemlačku, oželel, vylétla a válela, ztratila orientaci a spadla na střechu, se střechy do dvora. Ani nevíte, jak pěstitel želí takový kus, až do pláče je člověku, když ji vidíte válet a už je blízko střechy, jak vám tluče srdíčko. Někteří provádějí své umění i při vodorovném letu. Udělají několik přemetů, pak zase letí a znovu a znovu přemety opakují. U nás tomu říkáme, že dělají "kotrmelce" do šňůry anebo že válí do šňůry.

Kotrláci chovají se výhradně v holubnících komorových s pohodlným výletem. Za kotce se hodí nejlépe obyčejné přehrady, lehce rozebíratelné, v šíří 40x40cm, celkem 80 cm pro jeden pár.

                                                                                                         Ed. Fusch, Rakovník

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář