Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na návštěvě u Jaromíra Čečrdleho

27. 8. 2013

Nestor chovatelů rakovnických kotrláků Jaromír Čečrdle ze Zbečna oslaví v září letošního roku 90.narozeniny. Měl jsem tu čest spolu s předsedou klubu Pavlem Barnou a dr.Martinem Kodlem osobně snimek-001.jpgpopřát této legendě Klubu chovatelů rakovnických kotrláků všechno nejlepší.

Při posezení v letní pergole na jeho zahradě se Jarka, jak se mu v mládí říkalo, rozpovídal a mluvilo se, jak jinak, o starých časech.                    

Jaromír Čečrdle je rodák ze Zbečna na Křivoklátsku. Celý život pracoval v lesnické profesi, především kolem dřeva. Když jako mladý hoch v letech 1948 -1960 pracoval na Lesním závodě v Lužné u Rakovníka, poprvé tam spatřil kotrláky. První páry si pořídil u Antonína Hůly, byli to černí bělohrotí a šimlíci. Rakovnické kotrláky pak choval po celý život až do vysokého věku a v různých rázech, teprve před několika lety se jich musel vzdát. V klubu vystřídal několik funkcí, včetně té nejvýznamnější. V čele klubu stál v letech 1984 -1989 a dále 1992 - 1993. Pamatuji si jej jako obětavého a vstřícného člověka, nejdříve jsme se znali přes dopisy, kterých jsme si na začátku devadesátých let minulého století vyměnili téměř dvacet (mimochodem J.Čečrdle má krásný rukopis, který si udržel až dosud), později jsme se seznámili osobně. Jaromír Čečrdle je dodnes velmi vitální, chodí bez hole a bez brýlí a má neuvěřitelnou paměť. Jména a veškerá data sype z rukávu, jako by to bylo včera. Na otázku, jak byl v minulosti vyšlechtěn rakovnický kotrlák nám odpověděl, že bez přílivu krve nějakého rollera, zřejmě  orientálního, by to nešlo. Také z této odpovědi je zřejmé, že stále sleduje dění v klubu a vše, co se kolem rakovnického kotrláka děje.

snimek-008.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Shodou okolností je sousedem našeho oslavence další předseda klubu Miroslav Šnobl. Bydlí v domku přímo nad Čečrdleho zahradou. K naší velké radosti přijal pozvání a na chvíli přišel mezi nás. Předsedu našeho klubu vykonával v letech 1993 - 2003, kdy se klub vzepjal k největší aktivitě. Kotrláky však pro nemoc už dávno nechová, jeho chov červených a černých sedlatých byl však vyhlášený.snimek-011.jpg                                                                                      

 

 

 

 

 

 

 

Využil jsem vzácné příležitosti mít vedle sebe oba expředsedy a posadil jsem mezi ně toho současného, kterým je Pavel Barna a vznikla tato pěkná fotka.